Iso-Britannian tennisässä Andy Murray on pestannut uudeksi valmentajakseen ranskalaisen Amelie Mauresmon. Yhteistyötä tehdään aluksi alkavan ruohokauden ajan, kun Murray pyrkii puolustamaan Queensin turnauksen sekä Wimbledonin mestaruuksiaan. Murray on ollut ilman valmentajaa maaliskuusta saakka, jolloin menestyksekäs yhteistyö Ivan Lendlin kanssa päättyi.

– Olen todella innoissani tämän uuden kumppanuuden mahdollisuuksista. Olen aina ihaillut Amelieta.Hän kohtasi urallaan monia vastoinkäymisiä, mutta hän oli mahtava pelaaja ja hän voitti myösGrand slam -titteleitä, mukaanlukien Wimbledonin, Murray kertoi verkkosivuillaan.

34-vuotias Mauresmo kohosi maailmanlistan ykkoseksi ensimmäisen kerran vuonna 2004. Vuonna 2006hän juhli voittoa sekä Wimbledonissa että Australian avoimissa. Hän päätti pelaajauransa 2009ja ryhtyi sen jälkeen valmentajaksi. Hän on ohjannut muiden muassa Michael Llodraa, Victoria Azarenkaaja Marion Bartolia.

– Olen todella innoissani päästessäni työskentelemään Andyn kanssa. Hän on huikean lahjakas pelaaja,ja uskon, että minulla on paljon annettavaa hänelle ja hänen tiimilleen. Odotan innolla töiden alkamistaja sitä, että pääsen auttamaan häntä voittamaan lisää Grand slam -turnauksia, kommentoi puolestaan Mauresmo.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)