Lauri Markkasen edustama koripallon NBA-liigaseura Chicago Bulls vietti mediapäivää maanantaina. NBA:n runkosarja käynnistyy kolmen viikon päästä.
Chicago on kuulunut Markkasen kahdella NBA-kaudella liigan kellariosastoon. Nyt olisi aika ottaa iso askel ylöspäin.
– Tavoitteemme on päästä pudotuspeleihin. Millään muotoa emme aio sanoa: ”Toivottavasti voitamme 10 ottelua enemmän tai toivottavasti voimme kehittyä”. Me haluamme vuoren huipulle, Bullsin päävalmentaja Jim Boylen julisti Chicago Sun-Times -lehden mukan.
Bullsin kesän hankintoja olivat muun maussa veteraanilaituri Thaddeus Young, MM-kisoissa loistanut tshekkipelintekijä Tomas Satoransky ja NBA-draftin ykköskierroksen varaus, takamies Coby White.
– Olemme rukanneet kokoonpanoamme isolla kädellä. Tämä on monipuolinen ja syvä miehistö. Meillä on johtajuutta, jota ei ole aikaisemmin ollut. Tavoitteemme tälle kaudelle ovat yksinkertaiset. Ennen kaikkea haluamme taistella korkealla tasolla. Me uskomme, että pystymme kilpailemaan. Ja kun kilpailee korkealla tasolla, niin pystyy olemaan playoff-tason joukkue. Sen asetimme tavoitteeksi, Bulls-pomo John Paxson komppasi.
Uusista hankinnoista huolimatta suurin vastuu menestyksestä on ”vanhoilla” pelaajilla. 22-vuotias Markkanen ja 24-vuotias takamies Zach LaVine ovat joukkueen suurimmat tähdet. Ja sen myötä myös vastustajan suurennuslasin alla.
– Ollaan realisteja, me (minä ja Lauri) olemme vastustajan ennakkoscouttaamisen pääkohteet. Se osoittaa kunnioitusta muilta joukkueilta. Minua puolustetaan kahdella miehellä, Lauri vetää kaksi miestä kimppuunsa. Mutta ei se pelkästään kelpaa. Pudotuspelit ovat oma ja joukkueen tavoite, LaVine sanoi.
Bulls pelaa ensinmmäisen harjoitusottelunsa ensi maanantaina.































