Golfaaja Matilda Castren käynnistää neljän viikon kisaputkensa Portlandista, Oregonista.
– Tämä on tuttu kenttä parin vuoden takaa. Tämä on aika kapea, mutta ei mikään hirveän pitkä. Täällä on isoja kuusia ja muutenkin tiheää metsää, mikä on tyypillistä luoteisosien rannikkoseudulla. Tosi kiva ja hyvä kenttä kuitenkin, kotimaisemissaan San Diegossa akkujaan ladannut Castren sanoo tiedotteessa.
Castren on parin viikon pelitaukonsa aikana tippunut hieman LPGA Tourin rankingissa. Hänen sijoituksensa ennen tämän viikon kilpailua on 61:s. Hän on tällä hetkellä ensimmäinen pelaaja, joka ei saisi kutsua kauden päättävään Tour Championshipiin. Mutta kautta on vielä paljon jäljellä, joten Castren ehtii hyvin nousta vielä kauden huipennukseen mukaan.
Torstaina käynnistyvässä kilpailussa Castren on ensimmäisenä kilpailupäivänä aamuvuorossa. Hän aloittaa kilpailunsa 10. tiiltä seuranaan Peiyun Chien ja Yu Liu. Portland sijaitsee 10 tunnin aikaeron takana, joten Castrenin tiiaika on kello 18.21 Suomen aikaa. Kilpailun toinen suomalaispelaaja, Sanna Nuutinen, aloittaa pelinsä kello 22.26.
Portland Classic on palkintoarvoltaan 1.5 miljoonan dollarin kilpailu, josta voittajan osuus tulee olemaan 210 000 dollaria.
Lähde: Tiedote
Lue myös:JYPin miehistöön muutoksia: hyökkääjä pitkälle sairauslomalle – nuoren hyökkääjän sopimus purettu

































