Lauri Markkasen Cleveland Cavaliers tuli voittoputkensa päähän NBA:ssa keskiviikkona. Boston Celtics kukisti Clevelandin kotonaan 111-101.
Cleveland oli voittanut kuusi edellistä otteluaan. Tappio oli Cavaliersille vasta kolmas viimeisessä 13 kamppailussa.
Markkanen teki seitsemän pistettä. Suomalaislaitahyökkääjän tilille merkittiin lisäksi yhdeksän levypalloa, yksi blokki ja yksi menetys.
Markkanen ei saanut viidestä kolmosyrityksestään yhtään sisään. Kaikki pelitilanneheitot merkittiin 2/12. Hän upotti kaikki kolme vapaaheittoaan.
Darius Garland heitti Clevelandille 28 pistettä. Kevin Love pussitti 18 ja Cedi Osman 13 pistettä.
Clevelandin edellinen ottelu Atlanta Hawksia vastaan oli siirretty lukuisten koronatapauksien takia. Ei Cavaliers nytkään ollut täydellä miehistöllä liikkeellä. Sivussa olivat muun muassa sentteri Jarrett Allen, huipputulokas Evan Mobley ja Isaac Okoro.
Bostonin Jaylen Brown oli 34 pisteellään koko parketin ahnein. Robert Williams III heitti 21 ja Jayson Tatum 18 pistettä.
Clevelandin saldo on nyt 19 voittoa ja 13 tappiota. Bostonin vastaavat lukemat ovat 16 ja 16.
Lue myös:Korona iski Lauri Markkasen NBA-seuraan – ottelu siirretty

































