Lauri Markkasen ja Chicago Bullsin synkkyys sai jatkoa koripallon NBA-liigassa keskiviikkona. Lopussa eroa kasvattanut Golden State Warriors kukisti Chicagon kotonaan 104-90.

Markkanen heitti kahdeksan pistettä. Suomalaisen tilille merkittiin lisäksi neljä levypalloa, kolme syöttöä, yksi riisto ja kaksi menetystä.

Markkanen sai neljästä kolmosyrityksestään yhden sisään. Pelitilanneyritykset merkittiin 3/10.

Zach LaVine oli 36 pisteellään Chicagon ahnein. Tomas Satoransky pussitti 19 pistettä.

Eric Paschall teki Golden Statelle 25 pistettä. Alec Burks kirjautti tililleen 23 pistettä ja 10 levypalloa. Warriorsin riveistä puuttuivat muun muassa supertähti Stephen Curry sekä Klay Thompson ja D´Angelo Russell.

Chicagon saldo on nyt kuusi voittoa ja 13 tappiota. Bullsin vieraskiertue jatkuu vielä Portlandiin ja Sacramentoon.

Golden State on esiintynyt viidellä viime kaudella NBA:n finaaleissa ja voittanut mestaruuden kolmesti. Nyt Warriors majailee koko NBA:n jumbosijalla.

https://twitter.com/chicagobulls/status/1199895759287652352

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)