Kokenut Emma Laine, 28, näytti ammattilaisen rutiininsa tenniksen SM-kilpailujen naisten kaksinpelin loppuottelussa nuorta Oona Orpanaa vastaan. Laine voitti tunnin ja vartin mittaisessa finaalissa vasta 13-vuotiaan Orpanan 6-1, 6-2.

-Oli siinä vähän jännitystä alussa, Orpana sanoi Kulosaaren tenniskentillä Helsingissä.

Orpana eteni voitosta voittoon ja isoja yllätyksiä tehden pitkin viikkoa, kunnes tuli Laine vastaan.

-Emma oli todella varma. Aina tuli takaisin, Orpana sanoi ajoittain pitkäksi venyneistä palloralleista.

Laineelle SM-tittelin valtaaminen ei todellakaan ole uutta, mutta ensimmäisen ja nyt voitetun mestaruuden väliin mahtuu 14 vuotta.Suomen mestaruus on Laineelle jonkinlainen välietappi paluussa kohti ammattilaiskenttiä.

Onko mahdollista, että palaat vielä WTA-kiertueelle?

-En pelaisi, ellei olisi tavoitteita. Sen aika näyttää onko se sitten kaksin- vai nelinpeliä, Laine sanoi mahdollisista pääkiertueen otteluista.Laine oli lähellä lopettamista syksyllä 2012, kun hän joutui olkapääleikkaukseen ja kärsi toistuvista vammoista.

-Siitä lähtien olen tehnyt kuusi kertaa viikossa olkapääjumppaa. Se ei ollut kuntoilua, vaan halusin päästä kuntoon, Laine sanoi kultamitali kaulassa.-Vedän täysillä nyt, mutta osaan nauttia enemmän kuin ennen.Millainen pelaaja Oona Orpana on sinun silmissäsi?

-Tosi monipuolinen pelaaja, joll ei ole heikkouksia. Hänellä on hyvä kämmen ja hyvä rysty ja hän liikkuu hyvin, Laine sanoi nuoresta haastajastaan.

Tuloksia:

Naisten kaksinpelin loppuottelu:
Emma Laine (1) HVS – Oona Orpana HVS 6-1, 6-2

Naisten nelinpelin loppuottelu:
Lila Humaloja/Olivia Pimiä HVS – Ella Leivo/Annika Sillanpää TaTS 6-2, 6-3

Miesten kaksinpelin välierät:
Eero Vasa ÅLK – Ristomatti Lanne HVS 6-2, 6-4
Paukku Juho Breakpoint – Kiuru Jesse LVS 6-4, 6-1

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)