Mikko Ilonen (72-73-75,+1) putosi lauantain kierroksella sijaluvulle 43.Rabatissa pelattavassaEuropean Tourin Hassan Trophyssa.

Hän teki kierroksellaan kaksi birkkua ja neljä bogia, joista kaksijälkimmäistä tulivat viimeisellä kolmanneksella (reiät 13 ja 18), jolloinloppukirin piti alkaa.

– Ensimmäiset kuusi reikää kierroksesta olivat tosi vaikeita. Jotenkinroikuin mukana. Löin siihen pätkään vain yhden griiniosuman ja siitä tulibirkku.

– Loppuosa kierroksesta oli pelillisesti huomattavasti vahvempaa, paremminolisi niillä lyönneillä pitänyt tulosta saada aikaan. Viheriöillä eitänään tullut onnistumisia kahden ensimmäisen päivän tapaan, Ilonenkertoi.

Lahtelainen jakoi kisan kärkipaikkaa avauskierroksen ensimmäisenyhdeksikön jälkeen (-3), 18 reiän jälkeen eroa kärkeen oli kaksi lyöntiä,kahden kierroksen jälkeen viisi.

Kun kolmas kierros on kärjen osalta vielä kesken, Paul Dunne sekä LucasBjerregaard ovat Ilosta kahdeksan lyöntiä edellä.Kymmenenteen sijaan on viisi lyöntiä.

– Neljännelle kierrokselle tavoite on pelata hyvien lyöntien kautta alleparin, ja nousta reilusti tuloslistalla, Ilonen suunnitteli.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)