Jarkko Nieminen taistelee tiukasti paikasta Kuala Lumpurin ATP-turnauksen finaaliin. Nieminen hävisi välierässään ensimmäisen erän Japanin Kei Nishikorille 3-6. Nieminen vei kuitenkin toisen erän maailmanlistalla kahdeksantena majailevalta Nishikorilta 6-4.

Niemisellä oli heti vaikeuksia ottelun avanneessa syöttövuorossaan, mutta onnistui nousemaan 15-40 -tappioasemasta. Toisella yrittämällä Nishikori mursi sitten suomalaisen syötön. Japanilainen mursi Niemisen syötön myöhemmin toistamiseen ja johti jo 5-2.

Nishikori pääsi syöttämään avauserän voitosta, mutta Nieminen intoutui vielä taistelemaan ja mursi japanilaisen syötön. Nishikori teki kuitenkin heti perään saman temnpun Niemiselle ja vei avauserän 6-3.

Nieminen avasi toisen erän väkevästi ja eikä antanut Nishikorille tämän syöttövuorossa pistettäkään. Kaikki näytti suomalaisen kannalta hyvältä kunnes hän menetti erän kuudennessa pelissä syöttövuoronsa johdettuaan sitä 40-0.

Nieminen ei kuitenkaan masentunut vaan piti seuraavan syöttönsä puhtaasti ja mursi heti perään Nishikorin syötön siirtyen 5-4 -johtoon. Suomalainen piti perään syöttönsä ja vei toisen erän 6-4.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)