Suomalainen nelinpelitiimi Jarkko Nieminen – Henri Kontinen on torstaina kentällä tenniksen US Openissa. Nieminen ja Kontinen riemastuttivat hiljattain voittamalla ATP-turnauksen Kitzbühelissä.

New Yorkissakaksikko joutuu heti tukalaan paikkaan. Vastaan tulee tiimi, jossa pelaavatvahvasti nousuvireinen kanadalainen Vasek Pospisil ja isäntämaan Jack Sock. Parion sijoitettu turnauksessa kahdeksanneksi. Molemmat ovat nelinpelirankingissa20 parhaan joukossa.

Kuumanvastustajan lisäksi haasteena on sää. Ottelu alkaa jo kello 11, mutta päivänaikana lämpötilan Flushing Meadowsissa odotetaan kipuavan lähellä 30 astetta.

US Openinpääsarjaan pääsi 64 paria. Niemisen ja Kontisen ottelu alkaa Suomen aikaa kello18.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)