Ylen urheilutoimittaja Tapio Suominen on sairastunut flunssaan. Oli hän kipeä tai ei, konkaritoimittajaa ei joka tapauksessa kuulla Rukan maailmancupin hiihtolajien selostajana ennen ensi vuotta, kertoo Iltalehti.

– Olen kotona flunssapotilaana. Yllättäen tänä aamuna heräsin kipeänä. Olen sairauslomalla niin sanotusti day by day. Toivottavasti viikonloppuna pääsee takaisin duuniin, jalkapallon Mestarien liigaa tiistaina selostanut Suominen kertoi Iltalehdelle.

Rukalla selostusvastuun hiihdossa kantaa tällä kertaa Kimmo Porttila, johon Suominen luottaa täysin.

– Voin olla rauhallisin mielin. Kimmo hoitaa homman hyvin. Katsojille terveisiä, että ottakaa mukava asento nojatauolissa ja nauttikaa hiihtourheilusta, Suominen sanoi.

Suominen kertoi palaavansa ensi vuoden polella selostamaan hiihtoa. Hän sanoi hoitavansa Lahden MM-kisat ja SM-kisat. Tänä vuonna hän on ollut muiden hommien parissa.

– Hiihto on ihan jees. Hienoa, kun kahden vuoden päästä teemme sitä isosti. Silloinhan meille tulee kaikki maailmancupin osakilpailut.

LUE MYÖS: Suomalaiselta ME-naiselta täydellistä ylivoimaa – juoksija voitti lähes puolellatoista tunnilla (UrheiluAreena.fi)