Lentopallon Mestaruusliigassa ollaan lähellä uumoiltua unelmafinaalia Hurrikaani-Loimaa – VaLePa.

Molemmat ottivat torstaina kolmannet voittonsa välieräsarjoissaan. Hurrikaani voitti vieraissa rovaniemeläisen Team Lakkapään 3-1 ja VaLePa Pielaveden Sampo Volleyn niin ikään vieraissa 3-1.

VaLePan Urpo Sivula vietti hakkurijuhlaa painellen Mikko Eskon passeista 24 pistettä. Arvokisa- ja maajoukkuesankari Olli Kunnari säesti 16 pinnalla. Sammon Aleksi Kaatrasalo napsi ottelun parhaana neljä torjuntapistettä. Ottelu käytiin poikkeuksellisesti Siilinjärvellä.

Huippuhakkuri riehui myös Rovaniemellä. Passari Harrison Peacock tarjoili, ja Mikko Oivanen paukutteli Hurrikaanille 22 pinnaa.

Lakkapään Frederic Gustavsson ehti 18 pisteeseen, joskaan hän ei tehoillaan (+5) ja tappoprosentillaan (43) yltänytkään esimerkiksi Sivulan ja Oivasen tasolle.

Välieräsarjat ovat katkolla VaLePalle ja Hurrikaanille lauantaina.

Lentopallo, Mestaruusliigan välierät

Team Lakkapää – Hurrikaani-Loimaa 1-3, voitot 0-3
Sampo Volley – VaLePa 1-3, voitot 0-3

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)