Miesten tenniksen maajoukkueturnauksessa Davis Cupissa käydään viikonlopun aikana semifinaalit. Sveitsi isännöi Italiaa ja Ranska Tsekkiä.

Roger Federer antoi sveitsiläisille lentävänlähdön Genevessä. Simone Bolelli taipui vanhan mestarin käsittelyssä suoraankolmessa erässä.

Stan Wawrinka piti korkean tason yllä. Hänkukisti Fabio Fogninin niin ikään suoraan kolmessa. Lopputulos oli 6-2, 6-3,6-2. Jäljellä olevasta kolmesta ottelusta Sveitsi tarvitsee siis vain yhdenvoiton. Lauantaina pelataan nelinpeli. Sveitsi on nimennyt nelinpelitiimikseenFedererin ja Wawrinkan.

Myös Ranska nykäisi perjantaina kahden voitonjohdon. Richard Gasquet voitti Pariisin legendaarisella Roland Garros’lla TomasBerdychin ja Jo-Wilfried Tsonga Lukas Rosolin.

Välierien voittajat selviytyvät marraskuussapelattavaan Davis Cupin loppuotteluun.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)