Suomen kovimpiin nimiin pyöräilyn saralla lukeutuvan Jaakko Hännisen osallistuminen Espanjan ympäriajo on on sujunut epäonnisissa merkeissä. Viimeisen naulan arkkuun löi koronavirustartunta, jonka vuoksi Hänninen joutuu keskeytämään kisan.

Vuelta oli tämän kauden toinen suuri ympäriajo, johon Hänninen osallistui. Hän kisasi aiemmin myös Italian ympäriajossa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hännisen odotukset olivat korkealla, mutta Vuelta sujui lopulta mollivoittoisissa merkeissä. Hänninen kolaroi kisan viidenellä etapilla, mutta pystyi jatkamaan kilpailua.

Perjantaina todettu koronatartunta täydensi kuitenkin suomalaispyöräilijän epäonnisen taipaleen Espanjassa.

– Nyt sitten yötä myöten tunsin itseni kipeäksi ja tänä aamuna koronatesti oli positiivinen. Olipa melkoinen epäonnen ympäriajo, Hänninen päivitteli TWD-Länkenin tiedotteessa.

Hännisen keskeytys tekee toisen loven hänen tallinsa AG2R Citroenin miehistöön. Myös Andrea Vendrame antoi positiivisen koronatestin ja joutui keskeyttämään Espanjan ympäriajon.

Lue myös:

Jaakko Hänninen koki jälleen kovia – ”Joku tuli päälleni”

Lue myös:

Suomen pyöräilyässä saa toisen mahdollisuutensa isossa ympäriajossa – ”Nyt homma on omissa käsissä”

LUE MYÖS: Leijona-selostajalta huolestuttava näkemys (LeijonaUutiset.fi)