Miesten puolella einähty enää sen kummempia yllätyksiä kun Australian avoimen tennisturnauksen ensimmäinen kierros on saatu päätökseen tiistaina.
Kierroksn viimeisissä otteluissa muun muassa kotikentällään pelaava, entinen maailmanlistan ykköspelaaja, Lleyton Hewitt (ATP-87) voitti neljän pelatun erän jälkeen kiinalaisen Ze Zhangin, joka löytyy maailmanlistalla sijalta 187. Ottelu kesti kaksi tuntia ja 20 minuuttia ja päättyi lukemiin (6-3, 1-6, 6-0, 6-4).
– Olin tietysti suosikki tänään kentällä mutta tiesin, että vastustaja olisi todella nopea ja tiesin, että minun olisi myrskyttävä kentällä kun hän alkoi pelata hyvin. Se on ollut näin aina kun olen pelannut häntä vastaan ja onneksi pystyin siihen ja pääsin kääntämään momentumin itselleni kun tarvitsin sitä, Hewitt sanaili ATP-kiertueen nettisivuilla.
Hewitt kohtaa toisella kierroksella Benjamin Beckerin.
Sijoitetuista kuitenkin yksi tippui kun sijalle 21 rankattu ukrainalainen Alexandr Dolgopolov hävisi sijoittamattomalle Italian Paolo Lorenzille suoraan kolmessa erässä lukemin 4-6, 3-6, 2-6.
Muita jatkoon menijöitä tiistain viimeisistä otteluista olivat ranskalainen Gael Monfilis, joka on rankattu sijalle 17. Monfilis joutui käyttämään lähes kolme tuntia kukistaakseen villillä kortilla sarjaan tulleen maanmiehensä Lucas Pouillen viiden erän taistelun jälkeen erälukemin 7-6(7-3), 6-3, 4-6, 1-6, 4-6.

































