
Kouluratsastuksen EM-joukkueeseen ehdolla olevat Emma Kanerva ja Anna Tallberg valmistelivat hevosiaan ja antoivat näyttöjä Neustadt Dossessa viimeisenä viikonloppuna ennen lopullisen koulujoukkueen valintaa.
Kanerva voitti neljän tähden Grand Prix´n Greek Airilla ja 73,065 prosentin tuloksella ja sijoittui kolmen tähden GP:ssa kuudenneksi Mist of Titaniumilla (69,457 %).
Anna Tallberg teki ehjän ja varman suorituksen kolmen tähden Grand Prix´ssä ja sijoittui kahdeksanneksi (68,696 %).
Kanerva ja Mist of Titanium jatkoivat kisaa lauantaina GP Specialissa ja nostivat sijoitustaan kolmanneksi, tulos 71,489 prosenttia. Tallberg ei kilpaillut enää lauantaina, ratsukon fokuksen ollessa Euroopan mestaruuskilpailujen joukkueohjelmassa, Grand Prix´ssä.
Kanerva ja Greek Air jatkavat todennäköisesti sunnuntaina vielä GP Specialiin. Ohjelma esitetään EM-kilpailuissa semifinaalissa.
Lopullinen neljän ratsukon EM-joukkue nimetään ja julkaistaan viimeistään 25.8. Suomi hakee Riesenbeckin EM-kilpailuista 5.-10.9. joukkuepaikkaa Pariisin olympialaisiin.
Lähde: Suomen Ratsastajainliiton tiedote
Kuva: Hanna Heinonen / SRL
Lue myös:Tummia pilviä Mick Schumacherin F1-paluun ylle – tästä se nyt kiikastaa