Clevelandin kaupungissa valmistaudutaan uusiin juhliin. NBA-seura Cavaliers voitti mestaruuden kesäkuussa. Nyt paikallinen Indians on yhden voiton päässä baseballin MLB-liigan mestaruudesta.
Cleveland kukisti lauantaina Chicago Cubsin vieraissa 7-2. Indians johtaa MLB:n finaalisarjaa eli World Seriesia nyt voitoin 3-1. Mestaruus on katkolla heti sunnuntaina Chicagossa.
Chicago meni johtoon ensimmäisessä vuoroparissa, mutta Cleveland teki seitsemän seuraavaa juoksua. Viimeinen niitti oli Jason Kipnisin seitsemännen vuoroparin kunnari, joka tuotti kolme juoksua. Katso:
http://m.mlb.com/video/topic/63106348/v1210053483/ws2016-gm4-kipnis-crushes-threerun-homer-to-right
Kipnis kuritti kotikaupunkinsa seuraa. Hän on syntynyt Chicagon esikaupungissa. MLB:n verkkosivujen mukaan hän oli nuorena Cubs-fani.
Cleveland esiintyi edellisen kerran World Seriesissa 1997. Indians juhli mestaruutta viimeksi 1948.
Chicago nähtiin World Seriesissa viimeksi 1945. Cubsin edellisestä mestaruudesta on jo 108 vuotta.
Indians ja Cubs ovat MLB-seuroista olleet pisimpään ilman mestaruutta.

































