Huipputennisorganisaatiot ATP ja WTA ovat pitäneet kiertueensa tauolla koronavirustilanteen takia, mutta useat huippupelaajat ovat jo palanneet pelikentille pienemmissä turnauksissa.

Eniten huomiota on kerännyt Adrian Tour, jota on pelattu Serbiassa ja Kroatiassa. Huomiota ovat herättäneet huippupelaajat, mutta myös heidän piittaamattomuutensa, joka on johtanut siihen, että ainakin neljä pelaajaa on saanut koronavirustartunnan.

Tartunnan sai muun muassa Adrian Tourin järjestäjiin kuuluva Novak Djokovic, joka on miesten maailmanlistan ykkösenä. Positiivisen tuloksen saivat myös Grigor Dimitrov, Borna Coric ja Viktor Troicki.

Turnauksista on levinnyt video- ja kuvamateriaalia, jossa pelaajat ovat pelanneet yhdessä muun muassa jalkapalloa ja koripalloa. Djokovic oli myös mennyt yökerhoon turnauksen päätyttyä.

Maailmanlistan entinen ykkösnimi ja uutta paluuta huipulle tekevä Andy Murray sanookin, etteivät pelaajien koronatartunnat tulleet yllätyksenä.

– Se ei ole yllättävää, kun turnauksesta on nähnyt kuvia ja videoita, joissa ei ole noudatettu etäisyyssääntöjä, Murray sanoi Tennis World -sivuston mukaan.

Djokovic puolestaan pahoitteli kiertueen järjestämistä tiedotteessaan.

– Olen todella pahoillani, että turnaus on aiheuttanut harmia. Uskoimme, että pystyisimme palaamaan noudattamalla terveysprotokollaa, mutta olimme väärässä. En voi sanoin kuvailla, kuinka pahoillani olen kaikesta ja kaikista tartunnoista, Djokovic sanoi.

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)