Janne Ahonen ei onnistunut saalistamaan uransa ensimmäistä henkilökohtaista olympiamitalia Whistler Olympic Parkin normaalimäessä. Ahonen ponkaisi kilpailussa harmittavasti neljänneksi 102 ja 104 metriä kantaneilla hypyillään.
Ahonen on sijoittunut kolme kertaa neljänneksi olympialaisten henkilökohtaisissa kisoissa. Kahdeksan vuotta sitten Salt Lake Cityssä ja vuonna 1998 Naganossa Ahonen oli neljäs normaalimäen mittelöissä.
Vancouverin olympialaisten ensimmäisen kultamitalin nappasi näytöstyyliin Sveitsin Simon Ammann, joka liiteli 105 ja 108 metriä. Olympiakulta oli sveitsiläisen uran kolmas. Puolan Adam Malysz oli toinen ja Itävallan Gregor Schlierenzauer kolmas. Ahonen jäi viiden pisteen päähän pronssista.
Janne Happonen sijoittui kilpailussa 19:nneksi ja Kalle Keituri 22:nneksi. Harri Olli hylättiin liian suuren hyppypuvun takia avauskierroksen jälkeen.
Olympialaisten normaalimäen (HS106) lopputulokset:
1. Simon Ammann (SUI) 276,5
2. Adam Malysz (POL) 269,5
3. Gregor Schlierenzauer (AUT) 268,0
4. Janne Ahonen (FIN) 263,0
5. Michael Uhrmann (GER) 262,5
6. Robert Kranjec (SLO) 259,5
7. Peter Prevc (SLO) 259,0
8. Thomas Morgenstern (AUT) 258,5
9. Anders Jacobsen (NOR) 257,0
10. Martin Schmitt (GER) 256,0
22. Kalle Keituri (FIN) 238,0
Harri Olli hylättiin liian suuren hyppypuvun takia.





























