
Ferrarin varakuljettajana viime lauantaina Saudi-Arabiassa loistavasti seitsemänneksi ajaneen britti Oliver Bearmanin, 18, nousua ensi kaudeksi kuninkuusluokkaan pidetään jo miltei selviönä.
Useat eri F1-mediat ovat uutisoineet, että Ferrari sijoittaa Bearmanin ensi kaudella hankkimaan kokemusta ja kasvamaan korkoa Haas-talliin.
Ferrari ja Haas tekevät yhteistyötä. Se ei rajoitu yksinomaan siihen, Maranellon punaiset toimittaa moottorit Gene Haasin omistamalle yhdysvaltalaistallille.
– Se on yksi mahdollisuus, Ferrarin tallipäällikkö Frederic Vasseur vastaa vihjailevasti Bearmanin ympärillä pyöriviin Haas-huhuihin.
Italialaismedian mukaan Ferrarin pääpomo John Elkann tukee tätä suunnitelmaa, jolloin se toteutumista voidaan pitää käytännössä salettina.
Bearman kilpailee tällä kaudella F2-sarjassa ja ajaa F1-debyyttinsä lisäksi kauden aikana kuudessa harjoitussessiossa.
Vasseur painottaa tässä tilanteessa ensisijaisesti työrauhan merkitystä superlupaukselle.
– Meidän on nyt otettava rauhallisesti. Parin viikon kuluttua tämä unohtuu, Vasseur väittää viitaten Bearmanin hypetykseen.
– Hänen tavoitteensa on voittaa tänä vuonna F2-sarja. Siitä hänen on pidettävä kiinni, Vasseur jatkaa.
Lue myös:Ferrarin sensaatiokuski on singahtamassa F1-sarjaan – tässä tiimissä