Argentiinalaisajaja Franco Colapinto menestyi Williamsin F1-tallissa päättyneellä kaudella odotuksiin nähden hyvin, mutta ei kuitenkaan saanut kilpakuljettajan paikkaa ensi kaudelle.

Williams oli jo päättänyt, että Carlos Sainz ja Alex Albon olisi tallin kilpakuljettajat. Mikään muu tiimi ei puolestaan ottanut Colapintoa vuokrasopimuksella.

Colapinto joutuu tyytymään 2025 Williamsin varakuljettajan rooliin. Ajotilaisuuksia on hänelle silti luvassa simulaattorin ohella radoilla.

– Meillä on historiallinen, kaksi vuotta vanha auto häntä varten. Hän tulee ajamaan sillä aika paljon, kommentoi Williamsin tallipomo James Vowles Racingnews365:n mukaan.

Vowles mainitsee Colapintolle rohkaisevaksi esimerkiksi Esteban Oconin. Hän joutui 2019 toimimaan Mercedeksen testiajajana, mutta vakiinnutti sen jälkeen asemansa F1:ssä kilpakuljettajana.

– Esteban on täällä yhä ja on vahva kuljettaja, Vowles muistuttaa.

Lue myös:Näin hurjasti tienasi Kimi Räikkönen