Volkswagen-tallilla on mahdollisuus voittaa kotipoluilla rallin MM-sarjan kuninkuus. Suomen MM-rallin kaksoisvoiton ansiosta tallien MM-sarja voi ratketa tulevan viikonlopun Saksan-osakilpailussa.

Vaikka johto on ylivoimainen (kakkosena oleva Citroen on lähes 200 pistettä perässä) tallin urheilujohtaja Jost Capito ei pidä mestaruutta kirkossa kuulutettuna.

– Paineet ovat todella kovat, varsinkin kun jäimme viime vuonna kotirallissamme ilman palkintopallisijoitusta, Capito sanoo WRC:n verkkosivuilla.

– Viime vuoden kisa ei ole mukava muisto. Nyt lähtökohta on sama kuin kaikissa muissakin tämän vuoden ralleissa: teemme kaikkemme ja pyrimme saavuttamaan oikean lopputuloksen. Toivottavasti tallien MM-sarjan voitto tulee tyylillä, mieluiten osakilpailuvoitolla.

Kuljettajien MM-sarjassa Volkswagenilla on kolmoisjohto. Sebastien Ogier johtaa 187 pisteen potilla. Häntä seuraavat Jari-Matti Latvala (143) ja VW:n kakkostiimin Andreas Mikkelsen (95).

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)