MotoGP-luokan MM-sarjassa nähdään ensi kaudella Ducati-pyörillä kilpaileva Angel Nieto Team.

Kuninkuusluokan tiimi nimetään legendaarisen espanjalaiskuljettajan, urallaan 13 maailmanmestaruutta saavuttaneen Angel Nieton mukaan. Nieto, 70, kuoli elokuussa mönkijäonnettomuudessa saamiinsa vammoihin.

Nietolle kunniaa tekee tämän pitkäaikainen ystävä ja maanmies, niin ikään aktiiviurallaan maailmanmestaruuksia saavuttanut Jorge Martinez ”Aspar”.

Martinez on operoinut jo pitkään ja menestyksekkäästi MotoGP-sarjassa ja sen kaikissa luokissa Aspar-tiimin nimellä.

– Angel Nieto on synonyymi moottoripyöräurheilulle, jolle hän antoi niin paljon, Martinez toteaa MotoGP-sarjan virallisella sivustolla.

– Moottoripyöräurheilu on Espanjassa nyt tätä, kiitos miehelle, joka asetti ensimmäisen kiven ja haluamme kunnioittaa tätä nimeämällä tiimimme Angel Nieto Teamiksi, Martinez muotoilee.