Jari-Matti Latvalan johtama Toyota odottaa tällä kaudella Elfyn Evansilta ensimmäistä henkilökohtaista maailmanmestaruutta. Ei hyvältä näytä, kun rallin MM-sarjasta on ajettu kuusi osakilpailua.

Hyundain Thierry Neuville johtaa sarjaa 122 pistettä plakkarissaan. Seuraavilla sijoilla olevilla Neuvillen tallikaverilla Ott Tänakilla ja Evansilla on kummallakin koossa 104 pistettä, mutta saldo jopa kaunistelee Toyota-kuskin tilannetta. Evans on ollut toistaiseksi kauden suurin pettymys.

Evans ei ole oikeastaan vielä koskaan päässyt täysin sinuiksi Toyotan kanssa. Ei varsinkaan hybridiaikakaudella.

Vauhdissa löytyy, mutta ikävä kyllä paras terä tulee esiin pääosin silloin, kun Evans on jo menettänyt mahdollisuutensa mestaruustaistelussa.

Evans puristaa yksinkertaisesti liikaa mailaa. Hän ajattelee liiankin paljon mestaruutta ja tekee virheitä, eikä ajaminen tunnu nautittavalta.

Dirtfish-sivuston kokenut rallitoimittaja Colin Clarkin mukaan Evans on nyt kriisin partaalla. Ja nyt puhutaan nimenomaan luottamuskriisistä.

– Seuraavat kolme rallia ovat kriittisiä. Ne ovat superkriittisiä Evansille. Meillä on kolme nopeaa sorarallia tulossa Puolassa, Latviassa ja Suomessa. Jos Evans ei käännä asioita siellä, niin hän voi kuopata tämän kauden mestaruusmahdollisuutensa, Clark kirjoittaa.

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Ajoiko WRC-legenda viimeisen kisansa Sardiniassa? – ”Olisi kiva tehdä jotain erityistä”

LUE MYÖS: Sami Pajari teki yhden asian harvinaisen selväksi – Juha Kankkunen näytti vihreää valoa (RalliF1.fi)