Suomen MM-rallissa ajetaan 25 erikoiskoetta. Kaikilla on oma merkityksensä lopputulokseen, mutta voisiko jokin toinen taival olla toista tärkeämpi? Kyllä voi, jos asiaa kysyy Toyotan tallipäälliköltä Tommi Mäkiseltä.
Rallin nelinkertainen maailmanmestari oli paha pideltävä kotiteillään. Mäkisen voittoputkesta tuli 1990-luvun lopulla viiden ykköstilan mittainen.
Mäkinen pohjusti menestystään yöpymällä rallin aikana omassa sängyssä – temppu, jota muualla ei voinut harrastaa, eivätkä muut sinivalkoiset kuljettajat edes Suomessa.
– Olin aina kotona kisan aikaan. Minun pitää nukkua tarpeeksi, ja kotona siihen pystyy. Fiilis kotikisassa on aina erityinen, ja se tuo myös jonkin verran lisäpainettakin, Mäkinen myöntää.
Taistelu oli useana vuonna tiukkaa, ja voitosta väänsi vähintään kaksi tai kolme kuljettajaa. Kunnes tuli lauantai-iltapäivä ja päästiin Jämsän seudulle. Tarkemmin sanottuna Vaherin vauhdikkaalle erikoiskokeelle.
Vuonna 1997 Mäkinen oli vasta kolmantena rallissa Vaheriin saavuttaessa. Eroa kärkeen oli jo 15 sekuntia, mutta puuppolalainen ei ollut luovuttanut. Vaherin kiemurat Mäkinen lasketteli 11 sekuntia nopeammin kuin toiseksi ehtinyt Carlos Sainz.
Vaheri oli lopulta käännekohta kisalle, ja Mäkinen tuuletti neljättä perättäistä kotikisansa voittoa.
Vuotta myöhemmin Mäkinen toisti temppunsa, tekaisi 11,3 sekunnin pohjat ja paketoi voiton jälleen tyylikkäästi – olemalla yhdellä erikoiskokeella ”päätä pidempi” kuin haastajansa.
Vastaava temppu saattaisi vieläkin olla mahdollista, vaikka ennakkotutustuminen on huomattavasti rajoitetumpaa kuin Mäkisen kulta-aikana.
– On se varmasti mahdollista vieläkin. Silloin harjoiteltiin paremmin, oli enemmän aikaa katsoa paikat ja keskittyä, että tuosta kun menen…Nyt ajetaan kaksi harjoittelukertaa, ei se anna samanlaista mahdollisuutta. Alkuaikoina harjoittelu oli erinäköistä. Kolme kertaa silloinkin vain ajettiin, mutta se yksi kerta antoi tilaisuuden keskittyä toisella tavalla.
Osa kuljettajista tutki tietä reunustavat heinikot ja ojat jalan, mutta Mäkinen tyytyi katsomaan pahat paikat tuulilasin takaa. Tiukka pohjatyö uran alkuaikana kantoi hedelmää vielä kymmenen vuotta myöhemminkin. Ainakin kaksi kotikisan voitoista varmistui juuri Vaherissa, eikä voittojen vaikutus MM-taistelunkaan ollut mitätön.
– Autolla ajoin vain, mutta kyllä siinäkin näki joitain juttuja. Kuten Vaherissa juuri pääsi menemään aina jostain vähän eri tavalla. Silloin ehti paneutua nuotitukseen, ja se oli se juttu, summaa Mäkinen.





























