Konkarikuski Sebastien Ogier näytti nuoremmilleen jälleen mallia, kun johtaa Sardinian MM-rallia neljän erikoiskokeen jälkeen. Ogier myöntää oman vauhtinsa yllättäneen myös hänet itsensä.
Ogier räväytti aamupäivän viimeisellä erikoiskokeella, joka oli pituudeltaan lähes 50 kilometriä. Ogier jätti seuraavaksi ajanutta Elfyn Evansia lähes 13 sekuntia ja toisena ajava Esapekka Lappi jäi ranskalaiselle 16,7 sekuntia menettäen johtopaikkansa.
Rovanperä jäi Ogierille pätkällä peräti 40 sekuntia ja nyt lähes 50 sekuntia kärkikuskia perässä. Ogier myönsi yllättyneensä itsekin omasta vauhdistaan pitkällä erikoiskokeella.
– Pidän pitkästä haasteesta. Se on aina mahdollisuus tehdä eroa, mutten tiennyt sen olevan noin iso. Se ei ollut niin helppoa ja viimeinen osuus oli erittäin hankala, Ogier totesi WRC:n verkkosivujen mukaan.
Aamupäivän erikoiskokeet ajetaan vielä toistamiseen iltapäivän aikana. Iltapäivän erikoiskokeet käynnistyvät 15.32.
Kuva: Toyota Gazoo Racing
Lue myös: EK3: Esapekka Lappi nousi kärkeen – yllätysnimi tykitti kärkiajan

































