Pitkään palvelleen Mitsubishi Lancer EVO X R4 –ralliautonsa myynytJuha Salo ja Marko Salminen kilpailevat ensi viikonloppuna TampereenSM Pirelli -rallissa kesän aikana valmistuneella Lancer EVOIX-mallilla. Salo osoitti jo neljä viikkoa sitten ajetussa TurunSM-rallissa, että hänen vauhtinsa kuuden vuoden takaisellaautomallilla oli heti kohdallaan.

– Turun voiton jälkeen olemme keskittyneet lähinnä hienosäätämäänautoa. Ajan vielä yhdet ennakkotestit ennen perjantaita, jossa katson,että kaikki on varmasti hyvässä kunnossa.

Tampereelle päättyvä rallin SM-kausi on ollut hallitsevalle mestarilletakkuinen. Salo on voittanut tänä vuonna kaksi osakilpailua, ollutkerran kakkonen, keskeyttänyt kerran ja kerran hänen suorituksensahylättiin. Viime vuonna Salo ajoi Tampereella varmistellenmestaruutta, tänä vuonna karkkilalainen lupaa selvästi kovempaa kyytiä.

– Ainoa tarkoitukseni on voittaa ja jatkaa samalla tasolla kuinTurussa. Keskityn ajamaan jokaisen pätkän niin hyvin kun pystyn jatoivottavasti EK-ajat riittävät kärkeen.

Edellisen SM-osakilpailun Turussa voittanut Salo starttaa viimeiseenosakilpailuun SM2-luokan yhteispisteiden viidentenä 3,5 pisteen päässäpronssimitalista.

– Enää ei ole varaa varmisteluun eikä mahdollisuuksia SM2-luokankahteen kirkkaimpaan mitaliin. Mutta voitosta sekä SM-pronssistakisataan täysillä loppuun asti, Salo lupaa.

Tampereen SM-finaalissa yleiskilpailun voitosta taistelevat autotstarttaavat reitille alkupään lähtönumeroilla. Juha Salon ja MarkoSalmisen Mitsubishi Lancer Evo IX:n kylkeen liimataan lähtönumero 15.Kilpailijoilla on edessä perinteikkäät rallitiet, jotka tunnetustitarjoavat haasteita.

– Rallin avaavalle perjantai-illan erikoiskokeelle lähdetään lisävalotnokalla, mutta ajan rallia edeltävässä testissä myös illan suussa,joten hämärä ei tule tuottamaan ongelmia.

– Tampereen seudulla on aina makeat rallitiet. Reitillä onennakkotietojen mukaan legendaarisia Suurajot-pätkiä. Tampere on hienopaikka päättää kausi: saa ajaa ja nauttia vaativista ralliteistätäysillä.

Rallin SM-kauden päättävä Pirelli Ralli on kaksipäiväinen. Reitinyhteispituus on noin 600 km. Perjantaina ajetaan yksi erikoiskoe(14,65 km) ja lauantaina kahdeksan, joiden yhteispituus on 136,79 km.

Ensimmäinen kilpailija starttaa perjantaina reitille klo 18.01. Rallijatkuu lauantaina klo 8.01 ja maaliin voittajia odotetaan klo 19.23alkaen. Rallin kilpailukeskuksena toimii Tampereen Ratinan stadion,jossa sijaitsee myös kilpailun keskitetty huoltoparkki, lähtö ja maali.

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)