Lähes puolen vuoden mittainen kilpailutauko Rallin Suomen Juniorimestaruussarjassa päättyy lauantaina 9. elokuuta, kun Lahti Historic Rallyn yhteydessä ajettava Tietopalvelu-Ralli ajetaan Päijät-Hämeen maisemissa.
Talvikaudella sarjassa ajettiin kaksi SJM-osakilpailua: Laukaan Peurunkaralli ja Oulun Pohjola-Ralli, joten nyt ollaan siis sarjan puolivälissä ja ajetaan kauden kolmas osakilpailu. Yhteensä SJM-sarjassa ajetaan viisi osakilpailua: Lahden jälkeen pisteitä on jaossa Uudessakaupungissa (6.9. Uusikaupunki-ralli) ja Naantalissa (27.9. Rantaralli).
Sarjan kärkipaikalla talvikauden jälkeen on Keski-Karjalan UA:n Jesse Turunen, joka on valitettavasti joutunut perumaan osallistumisensa Lahden kisaan. Myöskään sarjakakkosta, Kiuruveden UA:n Jari Huttusta, ei nähdä Tietopalvelu-Rallissa. Nyt on siis sarjataulukossa seuraavilla, eli Antti Könösellä (ToivAUK), Juho Muuraisella (KannMK) ja Antti Hakulisella (RUA) oiva mahdollisuus kartuttaa pistetiliään ja nousta lähemmäs sarjakärkeä.
RSJM-osakilpailuiden yhteydessä ajetaan myös rallin nuorten Cup-pisteistä. Näihin ovat oikeutettuja alle 18-vuotiaat kuljettajat. II-ohjaajilla onkin normaalia suurempi rooli tämän luokan kilpailijoille, koska he ajavat kaikki kilpailun siirtymäosuudet. Tietopalvelu-Rallin osallistujalistalta löytyy koko nuorten Cupin kärkikolmikko, eli Alex Forsström (HyUA), Juuso Nordgren (KaUA) ja Miko Jalava (HAU), joten sarjapisteistä nähdään varmasti kova kisa nuorten kuljettajien kesken.
Yhteensä Tietopalvelu-Rallin viidellä erikoiskokeella ajaa hieman yli 100 kuljettajaparia. Lähtö tapahtuu 9.8. klo 8:45 Vesijärven satamasta. Huoltotauko on noin klo 11:35 alkaen ja maaliin ensimmäiset kilpailijat saapuvat noin klo 16:40 alkaen.






























