McLarenin Formula 1 -tallin Azerbaidzhanin GP:n aika-ajot menivät kaksijakoisesti. Toiseen ruutuun kaasutellutOscar Piastrikannattelee sunnuntain kilpailussa tallin lippuaLando Norrisinkinedestä.
Piastri onnistui aika-ajoissa komeasti sijoittumalla toiseksi, mutta samaan aikaan Norris floppasi rumasti ja karsiutui jo aika-ajojen ensimmäisessä vaiheessa. Norris lähtee kisaan 16. ruudusta.
Kärkkäimmät kommentoijat ovat jo hekumoineet Piastrin saaneen erinomaisen mahdollisuuden näpäyttää tallin ykköskuskia Norrista. Piastrille kun oltiin jo ilmoitettu, että hän on loppukauden ajan kakkoskuskin roolissa.
Piastri itse kertoo lähtevänsä luottavaisena osakilpailuun. Hän uskoo, että autosta löytyy tarpeeksi vauhtia jopa voittoon saakka.’
– Luulen, että sillä tavalla, jolla aloitamme, kyllä, mutta seuraaminen täällä tulee olemaan todella vaikeaa.
– Luotan siihen, että automme on nopea. Mutta mielestäni radalla on varmasti seitsemän muuta autoa, jotka eivät todellakaan ole yhtään hitaampia. Kaikissa harjoituksissa meidän, Ferrarin, Mercedeksen ja Red Bullin välillä näytti erittäin tiukalta.
Piastri oli aika-ajosuoritukseensa tyytyväinen viimeistä nopeaa kierrosta lukuun ottamatta.
– Se oli vähän nuhjuinen. Pääsin juuri vähän lähemmäs seiniä – hieman liian lähelle – mutta yritin vain saada siitä kaiken irti.
– Tämä rata palkitsee sitoutumisen ja minusta tuntui todella hyvältä koko matkan. Olen erittäin tyytyväinen toiseen sijaan, mielestäni se on eniten, mitä olisin voinut toivoa tänään.
Lue myös:F1:n Azerbaidzhanin GP:n lähtöjärjestys meni uusiksi
































