Toyotan Kalle Rovanperä lähtee viidenneltä sijalta Turkin MM-rallin kakkospäivään.

Rovanperän näkemyksen mukaan avauspäivä meni nappiin.

Rovanperä säväytti rallin toisella erikoiskokeella, kun nuori suomalainen hävisi moninkertaisesti kokeneemmalle tallikaverilleen Sebastien Ogierille vain 1,3 sekuntia.

Kokonaistilanteessa Rovanperä on viidentenä ennen lauantaita. Eroa rallia johtavaan Sebastien Loebiin on kuitenkin vain 2,7 sekuntia.

– Se oli hieno alku tälle rallille. Minulla oli hyvä tunne autosta jo aamun shakedownilla, Rovanperä sanoi Toyotan tiedotteessa.

– Kuten osasin odottaakin, niin jouduin ottamaan ensimmäisen pätkän hieman varoen, jotta näin miten renkaat kuluvat ja millä vauhdilla pitää ajaa. Seuraavalla pätkällä pystyin sitten jo pitämään vauhtia, Rovanperä kertasi.

Rovanperä uskoo, että hän voi ajaa palkintopallisijoituksista Turkissa.

– Meillä on hyvät lähtöpaikat teille huomenna. Jos pystymme pitämään tämän tahdin yllä, niin olen varma, että voimme taistella podiumista. Tarvitsemme vain puhtaan rallin, Rovanperä suunnitteli.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoskelta uusi aluevaltaus – kovaa puhetta MM-kisapaikoista (UrheiluAreena.fi)