Niko Niemisen taival junioreiden kauden toisessa MM-rallissa oli erittäin ohdakkeinen. Vaikeuksia riitti läpi rallin. Nieminen toi R2-luokan Fiestan lopulta luokkansa viidenneksi. Eroa voittoon ajaneeseen Jose Suareziin kertyi 18 minuuttia.
Kreikan kuumuudessa ajettu Akropolis-ralli tarjosi loimaalaiselle runsaasti tapahtumia vielä kisan päätöspäivänäkin.
– Tänään meiltä hajosi taka-akseli ja muutama tukivarsi. Tultiin varovaisesti, mutta näytti silti nuo osat hajoavan. Tämä oli varmasti elämäni vaikein kilpailu tähän mennessä, Nieminen kertoi tiedotteessaan kisan jälkeen.
– Ehkä kolme erikoiskoetta pääsimme tässä rallissa ajamaan. Kaikilla muilla tapahtui jotain erikoista. Kyllä se tästä helpottuu. Kun päästiin vähän nopeammalle tielle, niin se alkoi tuntua jo mukavalta. Pakko siellä kivien seassa vain oli yrittää mennä.
Junioreiden MM-kausi jatkuu kotoisessa Neste Oil Rallissa heinä-elokuun vaihteessa. Ennen Jyväskylän kotikisaa Niemisen suunnitelmissa on ajaa pari testikilpailua ja saada siten entistä parempi tuntuma Fiestaan.





























