Formula ykkösten vuoden 2016 maailmanmestari Nico Rosberg on päästänyt suustaan kommentteja, jotka eivät ole kovinkaan mairittelevia Sauber-tallin ajajan Nico Hülkenbergin kannalta.

Hülkenberg oli 2010-luvun alussa Formula ykkösten iso lupaus. Hän ajaa F1-sarjassa yhä, mutta ei ole koskaan saavuttanut siellä palkintosijaa.

Rosberg löytää Hülkenbergin odotettua heikommalle urakehitykselle selityksen.

– Vuotta 2024 lukuun ottamatta hän ei saanut autostaan parasta irti. Jos haluat osoittaa olevasi yksi parhaista, on autonkin kanssa oltava onnekas. Ja hän ei sitä koskaan osoittanut, toteaa Rosberg Planet-F1:n mukaan.

Toinenkin syy Rosbergilta löytyy.

– Nico Hülkenberg ei ollut sosiaalisesti paras. Sosiaalinen älykkyys tiimipomojen kanssa vaatii, että saat itsesi oikeaan asemaan. Hän poltti muutamia siltoja uransa alussa. Se oli yksi syy, miksi hän ei pärjännyt paremmin, Rosberg täräyttää.

Rosberg korostaa, ettei Hülkenberg ollut myöskään riittävän hyvä. Renaultilla Hülkenberg hävisi Daniel Ricciardolle, joka ei lopulta myöskään ollut riittävän hyvä.

Nyt Hülkenbergillä on kuitenkin hieno tilaisuus. Hän ajaa Audiksi 2026 muuttuvalla Sauberille vuoteen 2027 saakka.

Lue myös:Max Verstappen aikoo myöhemmin vaihtaa sarjaa