Rallin MM-sarja julkisti ensi vuoden kilpailukalenterinsa perjantaina. Kalenteriin palaa kolme kilpailua: Safari-ralli, Uuden-Seelannin ralli ja Japanin ralli.

– Tämä on rallin MM-sarjan monimuotoisin kalenteri koskaan maantieteellisten paikkojen suhteen. Vierailemme kuudella maapallon seitsemästä mantereesta, MM-sarjan promoottoriyhtiön johtaja Oliver Cielsa julisti MM-sarjan verkkosivuilla.

Safari-ralli ajetaan Keniassa. Arikassa on viimeksi kaasuteltu MM-osakilpailu 2002.

Uudessa-Seelannissa ajettiin MM-ralli viimeksi 2012. Isäntäkaupunkina on Auckland.

MM-kalenterin viimeinen osakilpailu on Japanissa. Kisapaikka on Nagoya. Japanissa ajettiin viimeksi 2010.

– Ei ole mikään salaisuus, että halusimme globalisoida MM-sarjaa lisää sisällyttämällä enemmän kilpailuja Euroopan ulkopuolelle. Aasia ja Afrikka ovat valtavia markkinoita rallin MM-sarjalle, Ciesla sanoi.

Keniassa ajetaan heinäkuun puolivälissä. Uusi-Seelanti on ohjelmassa syyskuun alussa. Japani päättää kauden marraskuun jälkipuoliskolla.

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1177568574937825285

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)