Mikko Hirvonen on tällä kaudella saavuttanut yhden palkintosijan oltuaan toinen keväällä ajetussa Portugalin rallissa. Ensi viikonlopun Saksan kisaan hän lähtee varovaisen luottavaisena.

– Tästä tulee mielenkiintoinen ralli. Pidin todella paljon Fiestasta 2011 vaikeissa olosuhteissa. Mukavaa on nähdä, miten se käyttäytyy tänä vuonna, Hirvonen sanoo.

Saksan asvalttikisaa Hirvonen pitää haastavana.

– Sitä ei auta kieltää, etteikö Saksa olisi haastava ralli. Pito vaihtelee jatkuvasti ja tien pintaa on osattava lukea muuttuvissa olosuhteissa.

Hirvonen lähtee hakemaan oikeanlaista tasapainoa.

– Kuten näimme viime vuonna, on ralli joskus selviytymistä. Se vasta haastavaa onkin löytää oikea tasapaino selviytymisen ja hyvien aikojen välillä. Vaikka olisi kuivaa, nousee viinialueen teille paljon hiekkaa. Sateella taas muta tulee esiin urista, hän sanoo.

Palkintosijaa Hirvonen pitää realistisena tavoitteena.

– Olemme joka rallissa toivoneet ajavamme podiumille. Vaihtelevista syistä johtuen se ei ole onnistunut. Jos kaikki loksahtaa kohdalleen, saavutamme tavoitteemme.

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)