Mercedes on pystynyt tällä kaudella haastamaan ajoittain kärjen vauhdin formula ykkösissä.

Mercedes on pystynyt tällä kaudella ajoittain paljon parempaan kuin viime kaudella, mutta siitä ei ole syytä vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä.

Mercedeksen tekninen johtaja Andrew Shovlin muistuttaa nimittäin, että kuumilla radoilla talli on edelleen ollut vaikeuksissa, kun taas esimerkiksi Silverstonessa auto oli hyvinkin kilpailukykyinen.

– Tämä kaikki on saanut meidät uskomaan, että olisimme ottaneet ison harppauksen eteenpäin suorituskyvyn suhteen. Jos puhutaan pelkästään Silverstonesta, niin olemme todella kilpailukykyisiä. Luulen, että kaikki yrittävät kehittää autoaan, Shovlin sanoi.

– Jos et tee sitä edes yhden viikonlopun aikana, niin jäät heti jälkeen, sillä kaikki tekevät niin uuvuttavan paljon töitä. Tuulitunnelin tuloksista emme voi vielä puhua. Ne selviävät vasta noin kuuden viikon päästä, Shovlin jatkoi.

Lue myös: Valtteri Bottas: ”Olin kyllästynyt F1-maailmaan ja se oli liian julma”

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)