Volkswagenin suomalaiskuljettaja Jari-Matti Latvala pääsee Kreikan MM-rallin toiselle yötauolle selvässä johdossa. Latvala sijoittui päivän viimeisellä ek:lla kolmanneksi. EK:n ykkönen oli Latvalan tallikaveri Sebastian Ogier. Toiseksi sijoittunut Mads Ostberg jäi 7,8 sekuntia ja Latvala 11,4 sekuntia.
Ogierin kisa meni pilalle jo avauspäivän keskeyttämiseen. Mies jatkoi kisaa lauantaina kuitenkin superrallisäännön perusteella ja on kisassa 10:s ja on saamassa yhden MM-pisteen ja lisää mahdollisesti kisan päättävältä Power Stage -pikataipaleelta.
Latvalan lauantai oli tasainen ja nopea. Mies kirjautti päivän kahdeksalla pikataipaleella neljä ykkösaikaa ja oli viimeistä lukuun ottamatta aina top 2:ssa.
Päivän viimeisten pätkien aikana Kreikassa on tullut sadettakin, mikä ei ole suomalaiseen vaikuttanut.
– Sade ei ollut ongelma. Onneksi tällä pätkällä satoi, koska alusta on hyvä. Jos aiemmin olisi satanut, olisi se tuottanut vaikeuksia. Tiimi on tehnyt hyvää työtä huolloissa. Pitää muistaa, että tämä on Akropolis ja kuten viime vuonna nähtiin, draamaa voi tulla päätöspäivänäkin, Latvala kommentoi WRC:n ralliradiolle.
Eilen jo kuutisen minuuttia kärjelle ohjauksen rikkoutumisen vuoksi jääneen Mikko Hirvosen kisa jatkui päivän päätöspätkällä murheellisesti, kun mieheltä meni jo toistamiseen rengas lauantain aikana.
Latvala jäi ek:lla 34,2 sekuntia kärjestä ja on yhteistuloksissa 8:s.
Sunnuntaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta.
Kreikan MM-rallin tilanne, ek 10/14
1. Jari-Matti Latvala (FIN) Volkswagen 2:32.42,8
2. Dani Sordo(ESP)Citroen +1.04,1
3. Thierry Neuville(BEL) Ford +1.43,1
4. Nasser Al-Attiyah (QAT) Ford+3.46,1
5. Andreas Mikkelsen (NOR) Volkswagen +4.11,8
6. Mads Östberg(NOR)Ford+5.26,3
7. Martin Prokop(CZE)Ford+5.50,3
8. Mikko Hirvonen(FIN)Citroen +7.52,2
9. Jevgeni Novikov (RUS) Ford +8.16,1
10. Sebastien Ogier (FRA) Volkswagen +10.29,5






























