Kotoisen Neste Oil Rallin lisäksi rallin MM-sarjassa ajetaan toinenkin kisa pohjoismaisissa maisemissa. Keskiviikkona klo 20 Suomen aikaa starttaavan Ruotsin MM-rallin reitti koukkaa myös Norjan puolelle.
Kauden toisessa kisassa on mukana paljon varteenotettavia suomalaispareja niin kuninkuusluokan tehdaspaikoilla kuin WRC2-sarjassakin. Ajamisen lisäksi suomalaisosaamista löytyy niin kartanlukijan pukilta kuin autojen ylläpidossakin.
Peräti kolme täyssuomalaista kilpailijaparia ajaa autovalmistajien MM-pisteistä kuninkuusluokassa WRC:ssä: Volkswagenin Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, Fordin Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen ja ensimmäiseen kisaansa Huyndain tehdastiimissä starttaava Juho Hänninen/Tomi Tuominen.
Lisäksi WRC-miehistöistä löytyy suomalaista kartturiosaamista, kun Mikko Markkula navigoi norjalaisen Andreas Mikkelsenin Volkswagenin kyydissä.
MM-rallin kakkostasolla, WRC2-luokassa pisteitä jahtaa Fordillaan Jari Ketomaa, joka voitti luokan Suomen MM-rallissa viime kesänä. Kyydissä Ketomaalla on nyt Kaj Lindström ja alla Ford Fiesta R5. Samanlaisella autolla luokassa ajaa myös toinen suomalaiskaksikko Kristian Sohlberg/Peter Flythström. Sohlberg starttaa kisaan pitkän tauon jälkeen, edellisestä MM-tason kisasta on vierähtänyt kuusi vuotta.
Hiukan voidaan jännittää myös virolaisen Karl Kruudan puolesta, joka ajaa Ford Fiesta S2000:lla WRC2-luokan pisteistä suomalaistiimi Printsport Racingin hoidossa. Kruuda ajaa tällä kaudella myös Ralli SM-sarjaa ja onkin mielenkiintoista nähdä kuinka pelit kulkevat MM-tasolla.
Latvalan tavoitteet kolmen sakissa
Parhaana suomalaisista MM-pisteissä on ensimmäisen osakilpailun Latvala. Latvala sai kauden avanneesta Monte Carlon rallista luottamusta, sillä kisa oli nousujohteinen ja onnistumisia tuli.
– Montesta jäi lopulta hyvä mieli, etenkin kun ylsin Power Stagen voittoon. Se on aina kauden vaikein kisa minulle ja siellä myös maaliin ajo ja viidessija täytti asetetun tavoitteen. Sen vuoksi nyt päästään lähtemään paineettomasti Ruotsiin, Latvala kertoi Neste Oil Rallin tiedotteessa.
Latvala ei uhoa voitosta, vaan asettaa tavoitteen realistisesti:
– Tavoite Ruotsissa on olla kolmen parhaan joukossa. Pahimpia haastajia tulevat olemaan Ogier, Hirvonen ja Östberg.
Olosuhteista odotetaan vaativia
Ruotsin MM-ralli avataan jo keskiviikkoiltana yhdellä erikoiskokeella, kun keskuskaupungissa Karlstadissa ajetaan Super-EK. Lyhyen avauspäivän jälkeen torstaina sitten ajetaankin aina Norjaan saakka. Säätila näyttäisi ennusteiden mukaan pyörivän nollan tuntumassa, joten etenkin pimeässä ajettaessa harmiksi koituvalta lumipölyltä tullaan mitä suurimmalla todennäköisyydellä Ruotsissa säästymään.
Ensimmäisenä reitillä ajavan, eli auraajan rooli tuleekin olemaan raskas. Lumi täyttää MM-sarjassa käytettävien leveiden lumirenkaiden urat helposti ja pito kärsii. Ruotsissa lumi tuli sulaan maahan ja pohjat eivät ole kovasti jäätyneet. Soraa saattaa nousta pintaan ja se aiheuttaa nopeaa renkaiden kulumista.
– Ratkaisevaa saattaakin olla se, kuka saa renkaat parhaiten kestämään, Latvala aprikoi.
Perjantaina reitti suuntautuu Hagforsista itään ja illaksi palataan Karlstadiin jossa ajetaan toiseen kertaan Super EK. Lauantaina kilpailijat suuntaavat jälleen Hagforsia kohti, nyt länsipuolelle. Mukana on myös Vargåsenin EK, jolla kuuluisa Colins Crest -hyppyri. Kilpailu päättyy Värmullsåsenin Power Stagella, jolle ensimmäinen kilpailija starttaa klo 16.13 Suomen aikaa.






























