Volkswagenin Jari-Matti Latvala ei pystynyt vastaamaan Sardinian MM-rallin perjantain avanneella erikoiskokeella kärjen vauhtiin.

Latvala oli neljänneksi nopein Grighine Sudin erikoiskokeella, jonka nopein oli yllättäen Hayden Paddon. Uusiseelantilainen oli MM-sarjaa johtavaa ja tietä auraavaa Sebastien Ogieria 5,3 sekuntia vikkelämpi.

Latvala jäi Volkswagen-tallikaveri Ogierista 4,8 sekuntia. Suomalainen säikähti avauspätkällä, sillä hän luuli rikkoneensa renkaansa osuttuaan kiveen.

– Pito vaihteli paljon, mutta oli hyvä valinta ajaa kovilla renkailla, sillä välillä oli paljon pitoa. Alussa törmäsimme kiveen ja säikähdin, että rikoin renkaan. Mutta muuten tuli hyvin, Latvala kommentoi WRC:n ralliradiolle.

Kärkinimistä yhden kilpailu päättyi jo keskeytykseen, kun Kris Meeke hajotti ulosajossaan Citroeninsa jousitusta sekä vasenta takapyörää.

Skodan Esapekka Lappi aloitti väkevästi ajamalla WRC2-luokassa pohja-ajan perjantain avanneelle erikoiskokeelle.

Perjantaina ajetaan vielä peräti kahdeksan erikoiskoetta.

Sardinian MM-ralli, tilanne 2/23

1. Hayden Paddon Hyundai 20.43,4
2. Sebastien Ogier Volkswagen + 4,0
3. Andreas Mikkelsen Volkswagen + 8,7
4. Jari-Matti Latvala Volkswagen + 8,8
5. Dani Sordo Hyundai + 13,7

12. Esapekka Lappi Skoda + 47,0

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)