McLarenin Lando Norris ja Ferrarin Charles Leclerc ovat saaneet rangaistukset. He myöhästyivät F1:n virallisesta lehdistötilaisuudesta.
Norris ja kotikilpailuaan ajava Leclerc saapuivat torstain FIA:n järjestämään kuljettajien mediatilaisuuteen myöhässä, minkä vuoksi tapahtuma alkoi aikataulusta jäljessä. FIA on langettanut myöhästymisestä McLarenille ja Ferrarille ehdolliset 5 000 euron sakot kuljettajiensa.
Vaikka rikkomus oli luonteeltaan vähäinen eikä vaikuttanut kilpailuviikonlopun urheilulliseen puoleen, FIA katsoi sen rikkovan sääntöjä.
Norris ja Leclerc sekä heidän talliensa edustajat kutsuttiin perjantaina tuomariston kuultaviksi ennen ratatapahtumien alkua. Kuulemisen jälkeen FIA päätti määrätä talleille ehdolliset 5 000 euron sakot.

































