Sanomalehti Keskisuomalaisen haastattelema Tommi Mäkinen myönsi, että Toyotan rallitallin autoa ei ole vieläkään saatu aivan ohjeistuksen mukaan tehtyä. Asia on kuitenkin jo sovittu FIA:n kanssa ja Mäkisen luotsaamaToyota Gazoo Racing pääsee ajamaanJari-Matti Latvala ja Juho Hänninen kuskeinaan avausrallissa Monacossa.

– Asia on sovittu FIA:n kanssa ja FIA on varmaan käynyt sen läpi muiden tallien kanssa. Meillä oli eri näkemys mitasta, joka otetaan auton pohjan tasosta iskunvaimentajan yläpäähän. Se ero oli jotain 12 milliä. Toinen asia liittyi imuventtiilin valmistusmenetelmään. Kumpikaan asia ei vaikuta auton suorituskykyyn, Mäkinen vakuutti, rallitallin päällikkö Tommi Mäkinen kertoi Keskisuomalaiselle.

Mäkisen mukaan FIA antoi Toyotalle luvan laittaa asia kuntoon Ruotsin ralliin mennessä.

Rallin MM-sarja käynnistyy Monte Carlosta torstai-iltana.

Keskisuomalaisen uutinen täällä: http://www.ksml.fi/urheilu/Toyotassa-laittomia-osia-%E2%80%93-kilpailee-Montessa-FIAn-poikkeusluvalla/913752?pwbi=deb2794958af8d2e03fbb2bfb207c983

https://twitter.com/OfficialWRC/status/822088252983279616

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)