MotoGP:ssä testikuljettajan töitä paiskivan Mika Kallion työnantaja KTM on pyrkinyt houkuttelemaan kuninkuusluokan viisinkertaista maailmanmestaria Marc Marquezia riveihinsä.
Näin ainakin väittää Dakar-rallin konkari, KTM:n Espanjan toimintoja nykyään johtava Marc Coma.
– Marquezille on tehty jo aiemmin tarjous KTM:n taholta. Olisin henkilökohtaisesti haltioissani siitä, jos Marc tulisi KTM:lle, espanjalainen Coma toteaa maanmiehestään Marcalle.
Coma saa kuitenkin odottaa unelmansa täyttymistä ainakin kaksi seuraavaa kautta. Urallaan kaikki luokat mukaan luettuna seitsemän maailmanmestaruutta saavuttaneen Marquezin sopimus Hondan kanssa kattaa kaudet 2019 ja 2020. Marquez on kilpaillut Hondalle siitä lähtien, kun hän nousi MotoGP-luokkaan kaudella 2013.
– Mutta Marc on ollut aiemmin myös osa KTM-perhettä, Coma viittaa espanjalaisen ensimmäiseen maailmanmestaruuteen vuonna 2010 ja silloisessa 125-kuutoisten luokassa suomalaistalli Ajo Motorsportin kuljettajana.
– Kun KTM:n MotoGP-pyörä on valmis voittamaan, niin miksei Marc palaisi silloin, Coma kysyy vihjailevaan sävyyn.
Marquez on tällä hetkellä kuninkuusluokan kovapalkkaisin kuljettaja arviolta noin 12 miljoonan euron vuosiansioilla.
Marquez saa uudeksi tallikaverikseen maanmiehensä Jorge Lorenzon, joka kuittasi Ducatilla vastaavia summia. MotoGP-luokan kolminkertaisen maailmanmestarin Lorenzon palkka Hondalla putoaa kolmannekseen aiempaan verrattuna.

































