Rallin kahdeksankertainen maailmanmestari Sebastien Ogier näkee Kalle Rovanperässä paljon yhtäläisyyksiä F1-legenda Kimi Räikkösen kanssa. Suomalaiskaksikkoa yhdistää luontaisen lahjakkuuden ja mestaruuksien lisäksi jäätävä kylmähermoisuus.

– Kalle on kuin Kimin (Räikkönen) reinkarnaatio rallissa, Ogier kertoo rallin MM-sarjan virallisilla sivuilla.

– Kuin täysin kylmäverinen ja välillä hänellä ei ole tunteita lainkaan!, Ogier jatkaa viitaten Rovanperän kylmähermoisiin suorituksiin.

Rovanperä ratkaisi mestaruuden Uuden-Seelannin kisan lauantain lenkillä, jolloin hän oli täysin pitelemätön todella kurjissa olosuhteissa. Mestarin isä Harri Rovanperäkin ehti ihmetellä, miten tuollainen on edes mahdollista.

– On vaikea löytää sanoja. On uskomatonta, mitä hän on saavuttanut. Tarkoitan, että 22-vuotiaana – uskon, että kestää kauan, ennen kuin tämä ennätys rikotaan, Ogier alleviivaa.

Lue myös:Kalle Rovanperä ajoi salaiset testit 16-vuotiaana – löi huippukartturin ällikällä

Lue myös:Tämä oli ”Rovanperä-tyyliä” häikäisevimmillään: ”Yksi suurimmista saavutuksista moottoriurheilussa”