Video: Sportivo TV

Singaporen F1-viikonlopun kilpailut alkavat lauantaina sprinttikilpailulla. Lähtöjärjestykseen on tullut viime hetken muutos.

Williamsin Carlos Sainz joutuu starttaamaan kilpailuun varikolta. Syynä ovat auton jousitukseen tehdyt muutokset parc fermé -olosuhteissa aika-ajojen jälkeen.

Espanjalaiskuljettaja oli vaikeuksissa aika-ajoissa, kun hän oli koko joukon hitain. Williamsilla oli muutenkin vaikeaa, sillä tallikaveri Alex Albon oli 19.

Sainz kärsi jo perjantain ainoissa harjoituksissa jarruongelmista. Tallin tekemät korjausliikkeet eivät hänen mukaansa olleet ihanteellisia

Myös sprinttiaika-ajojen punainen lippu aiheutti ongelmia. Sergio Perez ajoi Cadillacillaan ulos, minkä jälkeen kilpailunjohto ei saanut ohitustilaa eli Overtake Modea käyttöön heti uusintalähdön jälkeen.

FIA myönsi kilpailunjohtoon liittyneen inhimillisen virheen. Järjestelmä oli käytössä vain 27 sekuntia ennen kuin se kytkettiin jälleen pois päältä. Sainzin mukaan tehoero maksoi hänelle noin puoli sekuntia.

Singaporen sprinttikisa käynnistyy kello 12.00.

LUE MYÖS: ”Lantiolta kiinni, oksettavia sanoja” – Seksuaalisesta häirinnästä syytetyn valmentajan sopimus purettiin nopeasti (Atleetti.fi)