Toyotan Kalle Rovanperä on käynnistänyt vauhdikkaasti Monzassa 19.-21. marraskuuta ajettavan kauden viimeisen MM-osakilpailun testit. Nuorukainen haki liukkaalla asfaltilla rajojaan, joka johti myös yhteen lipsahdukseen.

Se lipsahdus oli keskiviikon testipäivänä onneksi melko harmiton, vaikka Toyotan oikea etukulma saikin mojovan pusun. Rovanperä pystyi jatkamaan auton testaamista iltaan asti.

– Tänään oli todella liukkaat olosuhteet, Rovanperä oli kertonut Instagram-tarinassaan Rallit.fi -sivuston mukaan.

Molempien, eli kuljettajien ja valmistajien maailmanmestaruuksien varmistuminen huipentuu Monzaan. Jari-Matti Latvalan johtama Toyota takoo tuplan.

Sebastian Ogier johtaa sarjaa 17 pisteen (204-187) erolla tallikaveriinsa Elfyn Evansiin. Hyundain Thierry Neuville on kolmantena 159:llä ja Rovanperä neljäntenä 140 pisteellä.

Valmistajien puolella peli on täysin selvä. Toyota johtaa Hyundaita pistein 474-427.