Kalle Rovanperä ja rallin MM-sarjan kaikki muutkin nykykuljettajat hyppäävät ensi viikonvaihteena suureen tuntemattomaan, kun Keniassa ajettava legendaarinen Safari-ralli palaa kuvioihin mukaan lähes 20 vuoden tauon jälkeen. Safari-ralli ajetaan kauden kuudentena osakilpailuna.
– Keniasta tulee todella mielenkiintoinen. Se on uusi kaikille ja samalla klassikkokisa takavuosilta. Kaikki tulee olemaan erilaista, mutta olen siitä innoissani, Rovanperä tähdentää Toyotan tiedotteessa.
Kalle Rovanperän isä Harri lukeutuu siihen kaartiin, joka taisteli Keniassa MM-pisteistä 2000-luvun alkupuolella.
– WRC oli siellä viimeksi 2000-luvun alussa, jolloin isäni kilpaili. Olen nähnyt kaikki vanhat videot siitä lähtien ja hän on kertonut paljon tarinoita.
Harri Rovanperän kertomukset ovat olleet taatusti värikkäitä, sillä Safari-ralli oli niihin aikoihin todella hurja kisa. Toki se on sitä vieläkin, joskin rallin luonne on muuttunut melkoisesti sitten 2000-luvun alun.
– Tiedämme, että konsepti ei ole täsmälleen sama. Emme esimerkiksi aja yhtä pitkiä erikoiskokeita, mutta on silti mielenkiintoista nähdä, ovatko olosuhteet yhtä rajut ja haastavat joissain paikoissa. Ralli on urheiluna nyt aivan erilaista, joten on mielenkiintoista myös nähdä, miten nuo erikoiskokeet sujuvat nykypäivän autoilla, Kalle Rovanperä pohjustaa tulevaa.
Rovanperä johti MM-sarjaa Monte Carlon ja Rovaniemen kisojen jälkeen. Niitä seuranneet Kroatia, Portugali ja Sardinia ovat päättyneet keskeytyksiin. Nuorukainen latasi ulos Kroatiassa, mutta Portugalissa ja Sardiniassa keskeytyksiin syynä oli Toyotan tekniikan pettäminen.
Jari-Matti Latvalan johtaman Toyota-tiimin tilanne on tästä huolimatta erinomainen. Sebastien Ogier johtaa sarjaa 106 pisteellä. Tallikaveri Elfyn Evans on toisena 95 pistettä plakkarissaan. Kolmantena olevalla Hyundain Thierry Neuvillella on koossa 77 pistettä. Rovanperän 44 pistettä oikeuttavat sarjassa kuudenteen sijaan.
Toyota on samalla vahvoilla myös valmistajien sarjan väännössä Hyundaita vastaan. Pisteet ovat Toyotan hyväksi 231-182. M-Sport Ford on kolmantena 82 pisteellä.

































