Rallin MM-sarjan kauden toinen osakilpailu ajetaan ensi viikolla Ruotsissa Värmlannissa. Reitti vie myös Norjan puolelle.
Tehdastalliksi 17 vuoden tauon jälkeen palannut Toyota selvisi kauden avauskisasta Monte Carlosta odotettua paremmin. Toyotan kuskeista Jari-Matti Latvala ajoi kisassa peräti toiseksi. Juho Hänninen keskeytti avauspäivänä, mutta jatkoi superrallisäännöllä ja saavutti kolme pistettä ajettuaan kisan päättäneellä supererikoiskokeella kolmanneksi.
Ruotsin ralliin Hänninen suuntaakin toiveikkaana.
– Olen ajanut kolme testipäivää lumella ja pyrin löytämään hyvät säädöt.Ennen Montea minulla oli hyvät säädöt, eikä niitä tarvinnut muuttaa paljoakaan. Tärkeintä oli saada luottamusta autoon. Opin paljon Montessa, mutta Ruotsi on tietysti erilainen, ja siellä aloitetaan tavallaan alusta, Hänninen kertoo Toyotan kisaennakossa.
Ruotsin keli on vielä arvoitus. Välttämättä siellä ei ajetakaan talvisissa olosuhteissa.
– Paljon riippuu olosuhteista. Testeissä yritimme löytää hieman rikkinäisiä teitä, jotta voisimem simuloida rallin olosuhteita ja katsoa, miten auto kulkee nastojen irrotessa renkaista, Hänninen toteaa.
Ruotsi on Hänniselle tuttu kisa.
– Odotan innolla viikonloppua, sillä Ruotsi on yksi ralleista, joista minulla on kokemusta eniten ja rengasvalinta on siellä yksinkertaisempi kuin Montessa. Mutta lähestymme kisaa samalla tavalla. Askel kerrallaan, koska valmistautumisaikamme ei ole ollut pitkä, Hänninen kertoo.





























