Neste Oil Rallin avauspäivän ohjelmassa oli kuusi erikoiskoetta.WRC2-pisteistä ajava Juha Salo ja kartanlukija Marko Salminen toivatR4-luokitteista Subarua luokassaan seitsemänneksi nopeimmin. Neljänkärjen miehitti R5- ja RRC-luokitteisten autojen kuljettajat JariKetomaan johdolla, Robert Kubican, Elfyn Evansin ja Karl Kruudanseuratessa. Viidennelle ja kuudennelle sijalle ehtivätS2000-kuljettajat Hayden Paddon ja Esapekka Lappi.

– Varaa on huomenna kiristää. Se on varma juttu, että saan itsestänienemmän irti. Kovempaa päästään, mutta sitä eroa ei saada kuitenkaankokonaan kiinni, mitä nyt R5:lle ja RRC:lle hävitään, Salo kommentoiiltahuollossa.

Hannu´s Rally Teamia edustavien Salon ja Salmisen ero kärkeen kasvoiensimmäisen ajopäivän mittaan tasaisesti. Himos ja Torittu avasitorstain osuuden. Koukunmaan erikoiskokeen jälkeen samat pätkätajettiin vielä toistamiseen. Illan päätti Killerin yleisö-ek.

– Vähän tulimme turhan sievästi ensimmäisen lenkin, 10-15 sekuntiameni niillä pätkillä hukkaan. Toinen ajokerta tuli jo ajollisestiparemmin. Auto kulkee hyvin, mutta oma ajotyyli on vähänmitsuvoittoinen ja jarrutan vähän liian aikaisin. Tämä auto toimiisitä paremmin, mitä aggressiivisemmin sitä ajaa, Juha luonnehti.

– Toiseen kertaan ajetut pätkät olivat autolle aika rankat. Sinne olimuodostunut jo isot urat. Himos 2:lla vaihdekeppi meni poikki, missähävittiin aikaa.

Jos tänään oli ek-kilometrejä hieman yli 45, huomenna ajetaan yhdeksänek:ta, joille kertyy yhteismittaa 148,5. Salo jatkaa kisaa luokkansaseitsemäntenä. Lappi on 27 sekunnin päässä ja kärkeen on matkaa 1:03.Yleiskilpailussa Salon sijoitus on 19.

– Täytyy miettiä yön yli, mitä huomenna tekee toisella tavalla.Kilometrejä on vielä jäljellä, Salo sanoi.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)