Kärkimies vaihtui Jyväskylän MM-rallin lauantain toisella erikoiskokeella Päijällä. Pohja-ajan kellottanut Jari-Matti Latvala nousi keulille. Eroa toiseksi pudonneeseen Esapekka Lappiin on Latvalan hyväksi 4,8 sekuntia.

– Pätkä oli vaikea. Alkupäässä ollut muta teki pidon hyvin vaikeaksi, mutta lopussa oli parempaa. Rakastan tämän pätkän luonnetta, Latvala kommentoi WRC:n ralliradiolle.

Lappi ei ole pystynyt vastaamaan lauantaiaamuna Latvalan vauhtiin.

– Pätkä meni puhtaasti, mutta näyttää, etten vain puskenut tarpeeksi. Jari-Matti ajaa hyvin. En voi taistella hänen kanssaan, Lappi totesi.

Suomalaiset ovat peräti neloisjohdossa. Neljäntenä kaasutellut Craig Breen pyörähti risteyksessä ja tippui kuudenneksi.

– Ei olisi pitänyt tehdä niin. Menetin täysin luottoni takapäähän, Breen tilitti.

Lauantaina ajetaan vielä kuusi erikoiskoetta.

Jyväskylän MM-rallin tilanne, ek 15/25:

1. Jari-Matti Latvala Toyota1.29.30,2
2. Esapekka LappiToyota+4,8
3. Teemu SuninenFord+24,5
4. Juho HänninenToyota+43,9
5. Elfyn EvansFord+47,1
6. Craig Breen Citroen+53,8
7. Mads ÖstbergFord+57,0
8. Thierry NeuvilleHyundai+1.14,2
9. Kris MeekeCitroen+1.30,6
10. Ott TänakFord+1.59,7

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)