Formula ykkösten kauden 2025 avauskilpailu ajetaan Australian Melbournessa 16. maaliskuuta. Sitä ennen ajetaan vain yksi testisessio kauden 2025 autoilla.

Formula ykköset vahvistaa, että testisessio järjestetään ensi vuonnakin Bahrainissa Sakhirin radalla. Siellä ajetaan kolmena päivänä 26.-28. helmikuuta.

Bahrain on viime vuosina vakiintunut F1:n kautta edeltäväksi testiradaksi. Siellä puitteet ovat sääolojen suhteen helmikuussa kohdillaan. Ei ole vielä liian kuuma ja sateen todennäköisyys on pieni.

Aiemmin testiratana on käytetty Barcelonan liepeillä sijaitsevaa Circuit de Catalunyaa. Siellä sateiset sääolot ovat useasti häirinneet testejä.

Talven testisessioita on päätetty rajoittaa kolmeen päivään kilpailun tasoittamisen takia. Myös tallien budjetit halutaan pitää kurissa.

Lue myös:Max Verstappen on kokemassa eeppisen tappion

LUE MYÖS: Ella Mikkola sai yllätysvieraita myöhään illalla – yksi esine jäi muistoksi (UrheiluAreena.fi)