Formula ykkösissä Toro Rossolla 2008-09 ajanut ranskalainen Sebastien Bourdais voitti IndyCar-sarjan kauden avauskilpailun, joka ajettiin sunnuntaina Floridassa St. Petersburgin kaupungin katuradalla. Bourdaisilla oli onnea matkassa. Hän nousi lopussa kärkeen, kun Robert Wickens ja Alexander Rossi kolaroivat ja Wickensin kisa päättyi siihen.
Graham Rahal sijoittui kisassa toiseksi. Formula ykkösissä 2015 kisannut Rossi pystyi jatkamaan ja ajoi maaliin kolmantena.
Bourdaisin ja Rossin lisäksi kisaan osallistuivat entisistä F1-kuskeista Takuma Sato ja Max Chilton. Viime vuoden Indy 500-voittaja Sato oli 12:s ja Chilton 19:s.
IndyCar-sarja jatkuu huhtikuun alussa Phoenixin ovaaliradalla. Syyskuulle jatkuva kausi käsittää 17 kisaa.































