
Formula ykkösten RB-talli ilmoitti torstaina, ettei Daniel Ricciardo enää jatka tallin ajajana. Hyvin todennäköisesti Ricciardon F1-ura on ohi.
Ricciardo ajoi Formula ykkösissä 2011-24. Hän oli kymmenisen vuotta sitten Formula ykkösten tähtikuljettaja, josta povattiin maailmanmestaria.
Red Bull nosti Ricciardon ykköstalliinsa kaudelle 2014. Ricciardo olikin heti neljä maailmanmestaruutta 2010-13 voittanutta Sebastian Vetteliä nopeampi.
Vettelille se oli kova isku. Hän vaihtoi 2015 Ferrarille pelastaakseen uransa.
Ricciardon tuhoksi koitui Max Verstappen, joka nostettiin hänen tallikaverikseen 2016. Ricciardo päätti Vettelin tavoin turvata uransa ja siirtyi 2019 Renaultille.
Renaultilla Ricciardo ajoi 2019-20, minkä jälkeen siirtyi McLarenille, jossa ajoi 2021-22. McLarenilla hän hävisi Lando Norrisille ja 2023 McLaren päättikin korvata hänet Oscar Piastrilla.
Ricciardo yritti saada uraansa vielä uuteen nosteeseen RB:llä, mutta ei onnistunut. Lopulta Red Bullin oli korvattava hänet lupaavalla Liam Lawsonilla. Jos Lawsonia ei oltaisi ajatettu tällä kaudella, olisi Lawson ollut vapaa siirtymään muualle.
Lue myös:F1-ajaja Rupert Keegan on kuollut